HAKKIMIZDA

Türkiye’nin önde gelen sigorta ve reasürans brokerlik şirketlerinden biri olan, IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş (UIB Turkey), 1997 yılında ruhsatını alarak faaliyetlerine başlamıştır. Dünya sigorta ve reasürans piyasalarının kalbi olan Londra’da ileri gelen çok tecrübeli bir Lloyd’s brokeri olan UIB (United Insurance Brokers) ile 2002 yılında ortaklık kurmuştur. Genel merkezi İstanbul olmak üzere Ankara ve Mersin ofisleri ve tecrübeli kadrosu ile tüm sigorta branşlarında faaliyet göstermektedir. Şirketimiz, son derece geniş UIB global hizmet ağına ek olarak UNIBA ve EURIBRON network üyelikleri ile tüm dünyada 120 den fazla ülkede sigorta ve reasürans alanında risk analizi ve danışmanlığı konularında hizmet verebilmektedir.

CEO MESAJI

Türkiye’nin yerli ve global sermayeli sigorta ve reasürans brokeri olan IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. (UIB Turkey) olarak, kurulduğumuz ilk günden bu yana aynı heyecan ve coşku içinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Yer aldığımız projelerle sadece ülkemizde değil, dünyada da kendinden söz ettirmeyi başarmış bir şirket olmanın gururunu yaşıyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz İstanbul, Ankara ve Mersin’deki ofislerimiz ve tecrübeli kadromuz ile birlikte, tüm sigorta branşlarında faaliyet gösteriyor ayrıca UIB global hizmet ağı ve üyesi olduğumuz networkler aracılığıyla 120’den fazla ülkede sigorta ve reasürans alanında risk analizi ve danışmanlığı konularında hizmet veriyoruz.

Türkiye piyasasında önemli bir yer edinmeyi başarmış neredeyse çeyrek asrı deviren bir şirket olarak kurumsal firmalara özellikle reasürans tecrübemizin avantaj sağlayabileceği altyapı projelerinde, savunma, havacılık, enerji, sigorta gibi alanlarda çeşitli hizmetler sunuyoruz. IBS olarak, dünyanın en uzun asma köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü projesi ve 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı’nın sigortalanmasında eş broker olarak yer aldık. Bu sayede sigorta bedeli itibarıyla Türkiye’nin en büyük, teminat içeriği olarak ise en kapsamlı poliçelerinden birinin tanzim sürecini yöneterek havalimanı risklerinin sigortalanması konusunda uzun yıllara dayanan tecrübemizi böylesi bir projede ortaya koyma fırsatına sahip olduk. Önümüzdeki dönemde de Türk yatırımcısının olduğu her yerde ve yerel oyuncu olarak bizler de yer almaya devam edeceğiz.

Tüm bunları gerçekleştirirken ve gelecek planları yaparken, en güvendiğimiz gücümüz, IBS’in değerli çalışanları, iş arkadaşlarımız. Onların özverileri, yapılan işi sorgulama ve en iyisini yapma arzusu ve takım çalışması gücümüzün temelleri. Tüm bunların yanında ‘çevik’ bir şekilde uygulama ve ilk adımı atma konusunda daha cesaretli olarak gücümüze güç katacağız.

IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği’ni geleceğe taşırken, alanında uzman ve güçlü ekibimizle ihtiyacınız olan tüm sigorta seçeneklerine yönelik sizlere en iyi servisi vermekten mutluluk duyarız.

CEO
Murat Çiftçi

VİZYONUMUZ

Türk yatırımcısının olduğu her yerde, tüm paydaşları tarafından en çok tercih edilen bölge lideri, sigorta ve reasürans brokeri olmaktır.

YÖNETİM KADROMUZ

Süha GÜÇSAV

Süha GÜÇSAV

Yönetim Kurulu Başkanı

1992 yılında İstanbul Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olan Süha Güçsav, daha sonra Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Kariyerine 1992 yılında Alexander & Alexander Sigorta Brokerliği A.Ş.’de başlayan Güçsav, 1994 yılında Akbro Sigorta Brokerliği A.Ş’yi kurmuş, daha sonra 1997 yılında Türkiye’nin önde gelen sigorta ve reasürans brokerlerinden biri olan IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş’yi kurmuştur. IBS’i Türk yatırımcısının olduğu her yerde tüm paydaşları tarafından en çok tercih edilen sigorta ve reasürans brokerliği yapma hedefi ile yola çıkan Güçsav, 2002 yılında, dünya sigorta ve reasürans piyasalarının kalbi olan Londra’da bir Llyod’s Brokeri olan United Insurance Brokers (UIB) ile ortaklık sürecini de yöneterek, IBS’i global arenada söz sahibi olan bir şirket haline getirmiştir. Sn. Süha Güçsav halen IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine devam etmektedir.

Sn. Süha Güçsav IBS’deki görevlerinin dışında, 1994 yılında katıldığı Akfen Holding’te Finansman Grup Başkanlığı ve İcra Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 2010 – 2012 yılları arasında Akfen Holding ve 2000 – 2012 yılları arasında TAV Havalimanları Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi olan Güçsav, 2010-2019 yılları arasında Akfen Holding’te CEO görevini yürütmüş ve 2020 yılı itibariyle Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı olarak görevine devam etmektedir.

Bu görevine ek olarak başta Akfen GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, ve Akfen Çevre ve Su Yatırım Yapım İşletme A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı olmak üzere, Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş.’de Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürümektedir.Ekim 2014 itibariyle Singapur Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Uluslararası Ticaret ve Yatırım Ajansı’nın (IE Singapore) Türkiye Onursal İş Temsilcisi olarak atanmıştır. Güçsav aynı zamanda, 2014 yılından bu yana DEİK Türkiye – Singapur İş Konseyi başkanlığını yürütmektedir.

Murat ÇİFTÇİ

Murat ÇİFTÇİ

CEO

1998 yılında University of Missouri-Rolla’da Mühendislik Yönetimi ve Endüstri Mühendisliği lisans derecelerini bölüm birinciliği ile bitiren Çiftçi, 2002 senesinde American Institute for CPCU ARe programına katılmış, daha sonra Marmara Üniversitesi Mühendislik Yönetimi alanında Yüksek Lisansı’nı tamamlamıştır.

Kariyerine 1999 yılında IBS’de Reasürans Bölüm Müdürü olarak başlayan Çiftçi, 2014 yılına kadar çeşitli yöneticilik kademelerinde görev almış 2011 yılında ortaklık statüsü kazanmış ve 2014 yılında IBS Genel Müdür’ü olarak atanmıştır. IBS Genel Müdürlüğü koltuğuna oturması ile birlikte şirket yönetimine yeni bir dinamizm ve yenilikçi bir bakış açısı katan Çiftçi, şirketimizi, sektörün dünya devleri ile aynı ligde mücadele eden bir oyuncu konumuna taşımıştır. Proje finansmanı gerektiren yap-işlet-devret projelerinin sigorta ve reasürans boyutlarında Türkiye’nin önde gelen şirketlerine hizmet vererek farklı endüstrilerden birçok Türk yatırımcının yurt dışı projelerinin sigorta ve reasürans ihtiyaçlarını karşılama noktasında önemli başarılara imza atmıştır.

Halen Marmara Üniversitesi Mühendislik Yönetimi alanında doktora tezi çalışmalarını sürdüren Çiftçi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Kazakistan, Azerbaycan ve Rusya İş Konseyleri Yürütme Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir.

Cem ÇOLAK

Cem ÇOLAK

Genel Müdür Vekili

1993 senesinde Marmara Üniversitesi İşletme Bölümünü derece ile bitiren Çolak, Harvard Extension School’da ekonomi, ekonomi hukuku ve şehir plancılığı programlarını bitirmiştir. Sonrasında Marmara Üniversitesi İletişim fakültesinde Halkla İlişkiler Yüksek Lisans programına devam eden Çolak, sigortacılık kariyerine Emek Sigorta’da başlamıştır. Kariyerine Marsh Sigorta ve Reasürans brokerliğinde devam etmiş, 1998 senesinde IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliğine katılmıştır. 2011 de ortaklık statüsü kazanan Çolak şirketin farklı birçok kademesinde ve projelerde görev almış, sigorta ve reasürans alanında Türkiye’nin önde gelen bir çok şirketi ile çalışarak gerek Türkiye’de gerek yurt dışında birçok projede başarılar göstermiştir. Çolak üyesi olduğu Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)’te PPP komite üyeliği yanı sıra, TÜSİAD Sağlık Çalışma Komitesi üyeliği görevlerini yürütmektedir. Aynı zamanda Sigorta Brokerleri Derneği Yönetim Kurulu üyeliğini, aynı dernekte Genel Sekreterlik görevini ve Derneğin Sağlık Çalışma Komitesi başkanlığını da yürütmektedir.

Gizem ERCAN

Gizem ERCAN

Mali ve İdari İşler Genel Müdür Yardımcısı

2004 senesinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümünden derece ile mezun olan Ercan, kariyeri esnasında Harvard Business School’da Üst Düzey Stratejik Yönetim Programını bitirmiştir. İş hayatına 2004 yılında Deloitte Türkiye Denetim bölümünde başlayan Ercan, Türk Telekom Özelleştirme Projesi gibi danışmanlık süreçlerinde de görev almıştır. 2009 yılında SMMM unvanını kazanan Ercan, kariyerine Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş’de Finansal Kontrol ve Planlama Departmanında farklı yönetsel görevlerle devam etmiştir. 2015 yılında 5 kıtada faaliyet gösteren dünyanın en büyük Data Merkezi olan Equinix bünyesinde Türkiye operasyonuna CFO olarak katılan Ercan, bu süreçte çeşitli global gruplar bünyesi altında stratejik finansal danışmanlık da yapmıştır. Ercan 2019 yılında Mali ve İdari İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak IBS ailesine katılmıştır.

Doğan ZORLU

Doğan ZORLU

Plasman, Hasar ve Operasyonlar Genel Müdür Yardımcısı

1995 Saint-Benoit, 1999 Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Zorlu, 2001 yılında İngiltere’de University of Hertfordshire, Business School’da MBA yüksek lisansını tamamlamıştır. Yirmi yıllık sigorta sektörü tecrübesine sahip olan Zorlu, kariyerine lider sigorta şirketlerinden Aksigorta A.Ş.’nde başlayıp, 12 yıl süresince Marsh Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş.’nin Kurumsal Bölümünde çeşitli yöneticilik pozisyonlarında görev aldıktan sonra Fortune 500 şirketlerinden olan ABD merkezli reasürans şirketi Genworth Financial LPI’da (daha sonra Axa Partners) Ülke Satış Lideri rolünde bulunmuştur. Daha sonra, o tarihte İngiliz fon şirketi EMF, Hollanda (FMO) ve Almanya (DEG) Kalkınma Bankaları yatırımı olan Unico Sigorta A.Ş.’nde (daha önce Commercial Union & Aviva) yaklaşık dört yıl boyunca Genel Müdür Yardımcılığı pozisyonunda, Dağıtım Kanalları, Oto Dışı UW, Operasyon ve Reasürans birimlerini yönetmiştir.

Ekim 2019 tarihi itibariyle ise IBS Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş.’ne Plasman, Reasürans, Hasar ve Operasyonlardan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak katılmıştır. Kendisi geçmişte TSEV’de bir yıllık sigorta eğitimi de almış olup, ayrıca Sigorta Tatbikatçıları Derneği ve GESID-Genel Sigortacılar Derneği üyesidir.

Orpen ŞANLI

Orpen ŞANLI

İş Geliştirme ve Satış Genel Müdür Yardımcısı

Kariyerine 1996 yılında Aras Kargo’da Müdür olarak başlayan Orpen Şanlı, lojistik, tekstil ve Turizm sektörlerinde çeşitli satış ve yönetim görevleri aldı. Allianz Sigorta’ya başlamadan önce St. Louis, USA’de Unitrin Insurance Group’da satış yönetim görevinde bulundu. 2004 yılında Allianz sigorta’da Sorumluluk Underwriter’ı olarak başlayan Orpen Şanlı 2004-2013 tarihleri arasında Euler Hermes, AGCS, Allianz SE ile çeşitli projeler yürütmüş Finansal sigortaların kurulması ve kredi sigortasının gelişmesine katkıda bulunmuştur. 2010-2013 yılları arasında underwriting takımlarını yönetmiş, çeşitli endüstriyel, kurumsal ve çok uluslu şirket portföylerinin kompleks risk underwriting koordinasyonunda kanal yönetimine destek olurken, Kurumsal ve bireysel sorumluluk bölüm müdürü olarak görev yapmıştır. 2013-2016 yılları arasında da Yapı Kredi Sigorta, Allianz Sigorta birleşme sürecinde Kurumsal Satış Grup Başkanı olarak görev almıştır. Direkt büyük müşteri, Broker kanalları ve Captivelerin elementer branşlardaki portföy yönetimine liderlik etmiştir. Ekim 2016’dan beri Satış ve İş geliştirme Genel Müdür Yardımcısı olarak, IBS/UIB Türkiye bünyesinde görev yapan Orpen Şanlı, Multichannel müşteriler, Portföy yönetimi, bölgeler ve Affinity işlerinden sorumlu olarak Kurumsal büyük müşterilerin ve mega projelerin IBS bünyesine katılmasında katkılarda bulunmuştur. Lindenwood University MBA derecesinin yanında, Universidad-Euro Espanola de Negocios Internacionales’de uluslararası iş idaresi diplomalarına sahiptir.